KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 11919337
*
nr 1191 9337
Göran Brunius
(1911-2005), Sverige
Gouache, Fjällandskap, 50x56
Göran Brunius, född 1911, död 2005, svensk målare och skulptör.
Följerätt
Utrop:
600 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 18 juni 2018
kl 20:29:52
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
18/6 14:13:24
1
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
Göran Brunius
Göran Brunius, född 1911, död 2005, svensk målare och skulptör.
Läs mer om Göran Brunius
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller fjällandskap fjällmotiv gouache göran brunius landskap landskapsmotiv landskapsmåleri svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:47
-
4085 Akvarell
Anders Gullberg (f. 1927), Renar i vinterskog. Sig..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:42
-
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:18
-
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:45
-
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:14
*
Göran Brunius
Göran Brunius, född 1911, död 2005, svensk målare och skulptör.
Läs mer om Göran Brunius
nr 1191 9337
Göran Brunius
(1911-2005), Sverige
Gouache, Fjällandskap, 50x56
Göran Brunius, född 1911, död 2005, svensk målare och skulptör.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 600 kr |
Såld: | 100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 18 juni 2018 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
18/6 14:13:24 | 1 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
Göran Brunius
Göran Brunius, född 1911, död 2005, svensk mÃ¥lare och skulptör.Läs mer om Göran Brunius
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller fjällandskap fjällmotiv gouache göran brunius landskap landskapsmotiv landskapsmåleri svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:47 -
4085 Akvarell
Anders Gullberg (f. 1927), Renar i vinterskog. Sig..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:42 -
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:18 -
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:45 -
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:14